├ťye olarak daha fazla etkile┼čim sa─člayabilirsiniz

Punt Medeniyeti

Antik M─▒s─▒r Firavunu Sahure’nin hükümdarl─▒─č─▒ndan (MÖ. 2450) III. Ramses zaman─▒na kadar (MÖ. 1170), en az 1300 y─▒l boyunca eski M─▒s─▒rl─▒lar düzenli olarak Punt diye tan─▒mlad─▒klar─▒ bir bölgeye ticari seferler düzenlemi┼čler.
Punt’un M─▒s─▒r’─▒n güneyinde bir yerde oldu─ču bilinmekteyse de günümüz bilim insanlar─▒ bu ülkenin tam yerini ve M─▒s─▒r ticari heyetlerinin hangi kara ve deniz yolundan gittikleri konusunu hala aç─▒kl─▒─ča kavu┼čturamad─▒lar. Punt, bir zamanlar günümüz Somali’si olarak dü┼čünülmü┼čse de, resimlerdeki ve rölyeflerdeki bitki ve hayvanlar─▒n daha çok bulundu─ču Güney Sudan ya da Etiyopya’n─▒n Eritre bölgesinde oldu─ču iddia ediliyor.
Punt Medeniyeti ve halk─▒ hakk─▒ndaki bilgimiz Antik M─▒s─▒r metinlerinden ve resimlerden geliyor. Çizilmi┼č sahneler ve kaz─▒nm─▒┼č yaz─▒lar, tüccarlar─▒n oraya alt─▒n, abanoz, tütsü, aromatik reçineler, ince tahtalar, fildi┼či ve vah┼či hayvanlar (zürafa, maymun ve babunlar) gibi egzotik ┼čeyler almak üzere gönderildi─čini gösteriyor. Baz─▒ Yeni Krall─▒k tap─▒nak ve mezarlar─▒ndaki resimlerde Puntlar, koyu k─▒z─▒l tenli ve ince yüz hatl─▒ insanlar olarak gösterilmi┼č. Bunlar daha eski dönemlerden kalma resimlerde uzun saçl─▒yken, 18. Hanedan sonras─▒ndan ba┼člayarak daha k─▒sa saçl─▒ olarak resmedilmi┼čler.


Haritada G├Âster

Harita G├Âster
G├Âr├╝nt├╝lenme Say─▒s─▒ 63
  • Kategori : ─░LK UYGARLIKLAR
  • K─▒ta : AFRIKA
  • ├ťlke : ETHIOPIA
  • Milat : Millattan ├ľnce
  • Y─▒l :2500

Yorumlar


Yorum Bulunamad─▒

Yorum Yapman─▒z ─░├žin ├ťyelik Gerekmektedir

-Kitaplar-

─░├žeri─če Hen├╝z Bir Kitap Eklenmedi