Üye olarak daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz

Suudi Arabistan’da 120.000 yıllık insan ayak izleri ...

Suudi Arabistan’da eski bir kuru gölün çevresinde insanların, fillerin ve diğer hayvanların 120.000 yıllık ayak izleri bulundu.
Yaklaşık 120.000 yıl önce, günümüzde kuzey Suudi Arabistan olan alanda, küçük bir Homo sapiens grubu, deve, bufalo ve bugünkülerden daha büyük fillerin de uğrak yeri olan sığ bir gölde su içmek ve yiyecek aramak için durdu. İnsanlar burada büyük memelileri avlamış olabilirler, ancak daha uzun bir yolculuk için sulu alanları birer ara nokta olarak kullanarak yola devam ettiler. Bu ayrıntılı sahne, eski atalarımızın Afrika’nın dışına yayılırken izledikleri rotalara yeni bir ışık tutan Nefud Çölü’ndeki eski insan ve hayvan ayak izlerinin keşfedilmesinin ardından yayımlanan yeni bir çalışmada yeniden oluşturuldu.

Günümüzde Arap Yarımadası, ilk insanlar ve avladıkları hayvanlar için pek de uygun olmayan geniş, kurak çöllerle karakterize olmuş durumda. Ancak son on yılda yapılan araştırmalar, bunun her zaman böyle olmadığını gösterdi. Burası, doğal iklim değişikliği nedeniyle, son buzullararası dönem olarak bilinen bir dönemde çok daha yeşil ve daha nemli koşullar yaşamıştı.


Haritada Göster

Harita Göster
Görüntülenme Sayısı 236
  • Kategori : MILATTAN ÇOK ÖNCE
  • Kıta : ASYA
  • Ülke : SAUDI ARABIA
  • Milat : Millattan Önce
  • Yıl :120000

Yorumlar


Yorum Bulunamadı

Yorum Yapmanız İçin Üyelik Gerekmektedir

-Kitaplar-

İçeriğe Henüz Bir Kitap Eklenmedi