├ťye olarak daha fazla etkile┼čim sa─člayabilirsiniz

Vinka Medeniyeti

Tarih MÖ. 5500 ve i┼čte kar┼č─▒m─▒zda belki de hiç duymad─▒─č─▒m─▒z ama Avrupa’n─▒n en eski tarih öncesi medeniyeti: Vinkalar… Yakla┼č─▒k 1500 y─▒l bugünkü S─▒rb─▒stan ve Romanya topraklar─▒nda hüküm süren Vinkalar─▒n, bu tarihlerde kuruldu─ču tahmin ediliyor. Bu medeniyetle ilgili bulgulara ilk kez 20. yüzy─▒lda ula┼č─▒lm─▒┼č.

Vinkalar’a ait üstün metal i┼čçili─či örnekleri, dünyan─▒n ilk bak─▒r i┼čleyen medeniyeti olduklar─▒ ve Avrupa’da ilk madencilik faaliyetlerini yürüttükleri dü┼čüncesini güçlendiriyor. Yaz─▒y─▒ kulland─▒klar─▒na dair resmi bir bulgu olmasa da, yaz─▒ öncesi dönemde kullan─▒lan sembollerin yayg─▒n oldu─ču MÖ. 4000 y─▒l─▒na tarihlenen ta┼č tabletlere ula┼č─▒lm─▒┼č. Bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra, baz─▒ mezarlarda bulunan hayvan ┼čekilli oyuncak heykeller, ç─▒ng─▒raklar, Vinkalar─▒n hem çocuklara hem de sanata kar┼č─▒ özel bir ilgilerinin oldu─čunu gösteriyor.

Çok düzenli bir medeniyet kuran Vinkalar─▒n ┼čehirlerinde, çöp toplama alanlar─▒ ve ölülerin topluca gömüldükleri mezarl─▒klar bulunuyor. Yani bu tip uygulamalar─▒n günümüz medeniyetlerine özgü oldu─čunu dü┼čünmek yanl─▒┼č.


Haritada G├Âster

Harita G├Âster
G├Âr├╝nt├╝lenme Say─▒s─▒ 62
  • Kategori : ─░LK UYGARLIKLAR
  • K─▒ta : AVRUPA
  • ├ťlke : ROMANIA
  • Milat : Millattan ├ľnce
  • Y─▒l :5500

Yorumlar


Yorum Bulunamad─▒

Yorum Yapman─▒z ─░├žin ├ťyelik Gerekmektedir

-Kitaplar-

─░├žeri─če Hen├╝z Bir Kitap Eklenmedi